Az Alapítvány minden tevékenységében a hitelességet tűzte ki célul.
Korunkban eláraszt minket az értéktelen, áltudományos köntösbe bújtatott hamis tudásanyag, kijátszva a jó szándékú de hiszékeny embereket, vagy éppen kihasználva a bajba jutott ember gyógyulni akarását. Ebben a hatalmas adatözönben még a szakember is nehezen tájékozódik, így nem csoda, hogy a reklámok, vagy a szép külső köntösbe bújtatott könyvek, termékek csak a forgalmazó cégek anyagi bevételeit növelik és vajmi keveset használnak a rászorulóknak. A Melius Alapítvány minden kiadványa, terméke, tevékenysége a Kuratórium és az Alapítvány szakember gárdájának legjobb tudására épül.
Egészségmegőrzés - a fizikai lét
Az emberi szervezet sejtekből áll. Saját sejtjeinkből és baktériumokból, vírusokból, mikroszkopikus gombákból. Az egészséges szervezet harmóniában él a mikróbákkal sőt, a természetes baktérium flóra gátolja a kórokozók elszaporodását. Sejtjeinket folyamatosan energiával és építőkövekkel kell ellátni, mert csak a magas energiaszintű sejtek képesek funkcióikat tökéletesen elvégezni. Az életműködések során keletkezett végtermékeket és a szervezet számára káros anyagokat állandóan ki kell üríteni. A felépítő és lebontó folyamatok a felnőtt emberben egyensúlyban vannak. Ez a test harmóniája, a fizikai rend. A rend megbomlását a betegségek kialakulásának általános tényezőjeként kell tekinteni. A civilizáció ártalma, hogy a test harmóniáját az életmód átalakításával megbontja: túl sok energiát és nem megfelelő építőköveket viszünk be a szervezetbe, eláraszt minket a természetben elő nem forduló anyagok tömege.
Mit tehetünk? Minden fórumon hirdetjük és valljuk, hogy a sejtjeink számára csak a vegyszerektől, műtrágyától mentes élelmiszer alapanyagokból nyersen, vagy megfelelő konyhatechnikával elkészített ételek az optimálisak. Kerüljük a finomított élelmiszerek (kristálycukor, konyhasó, finomliszt, keményítő, stb.) használatát. A szervezet egyensúlyát lehetőleg természetes táplálékainkkal és ne táplálék kiegészítőkkel tartsuk fenn, mert ezek arra ösztönöznek minket, hogy ne az életmódunkon változtassunk, hanem éljünk egészségtelenül és vegyük meg a drága kiegészítőket. A fizikai munka a legjobb anyagcsere karbantartó. Fordítsunk figyelmet az anyagcsere végtermékek fokozott eltávolítására (mai szóhasználattal "méregtelenítés"). Mindehhez Alapítványunk a Melius gyógytea családdal és ezen belül a "méregtelenítést" elősegítő Melius Tisztító Tea gyógytermékkel járult hozzá. Tervezzük a néhány éve megszűnt Melius kenyér újbóli gyártatását is.
Egészségmegőrzés - a szellemi lét
A test és a lélek egymástól elválaszthatalan egységet képez. Azt ma már a molekulák szintjén is jól ismerjük, hogy a lelki megterhelés, a stressz milyen változásokat hoz létre a szervezetben. Ezek egy része a védekezést segíti, de a hosszú ideig tartó túlzott stresszt, szorongást a betegségek kialakulásának általános tényezőjének kell tekinteni. Jóval kevésbé köztudott, hogy az öröm, a lelki harmónia pozitív hatással van testünk fizikai állapotára. A testi - lelki egyensúlyban élő ember nem, vagy sokkal ritkábban betegszik meg, a gyógyulásba vetett hit segíti a szervezetet a betegség leküzdésében. A pozítív folyamatok molekuláris hátteréről ma még keveset tudunk.
Mit tehetünk? A vidámság, a játék, az önfeledt kikapcsolódás gyógyítja a lelket. Keressük a szépet, a harmóniát. Minden embernek szüksége van egy menekülési útra, ahova csak ő mehet feltétel nélkül és mindenkor. Találjuk meg magunk számára ezt az egyedül ránk szabott menedéket (pl. kézművesség, kertművelés, fotózás, olvasás, zenehallgatás, stb.). A szépség gyógyít. Ezt szolgálja Alapítványunk fénykép galériája, naptára és a jövőben kiadásra kerülő kiadványok is. Ezzel a céllal indult 2002-ben a Melius Esték előadássorozat is.
Egészségmegőrzés - környezetvédelem
A mai ember egyre inkább városokba kényszerül, az épített környezet uralkodóvá válik az életében. A gyermek még fogékony az élővilágra, szeretné személyesen megtapasztalni a világot. A felnőtté válás során lassanként elveszítjük élő kapcsolatunkat természetes környezetünkkel, közömbössé válunk iránta. Körülvesz minket a technika adta kényelem és nem törődünk Földünk sorsával. Kivágjuk az erdőket, tönkretesszük a természetes élőhelyeket, "környezetbarát" technológia címén úgy próbálunk energiához jutni, hogy közben talán végérvényesen veszélyeztetjük a biológiai sokszínűséget, a biodiverzitást. Nem vesszük észre, hogy a testi - lelki egészség egyik alapvető tényezője a szerves kapcsolat a természetes környezetünkkel.
Mit tehetünk? A megoldás kulcsa a gyermek. Csak gyermekkorban vésődik be örökre a lelkünkbe az élő természet iránti fogékonyság és szeretet. Ez teremti meg az alapot arra, hogy később felnőttként aktívan védjük környezetünket. Ültessünk fát! Tanuljuk meg a gyümölcsfa oltást - szemzést és próbáljuk meg felkutatni a régi gyümölcs - tájfajtákat. Alapítványunk egyik fontos tevékenysége a Zselicben, Visnyeszéplak környékén a "történelmi" gyümölcs - tájfajták felkutatása és megmentése. Gyümölcsfa programunk során feltérképeztük a még termőképes idős gyümölcsfákat, főleg alma- és körtefajtákat. Az értékes fákról oltóvesszőket gyűjtve, oltványokat állítottunk elő részben az Alapítvány székhelyén, részben helyben magonc alanyokon.
Egészségmegőrzés - karitatív munka
Alapítványunk a közhasznúsági besorolás megszerzése óta, az SZJA 1%-ából befolyó összeget halmozottan sérült fiatalok (értelmi- és testi sérültség) nyaraltatására fordítja. A befolyó összeg erre eddig nem volt elég, a hiányzó forrást az Alapítvány biztosította. Az Alapítvány Baráti Köréhez tartozó fiatalok áldozatos munkával az Ipolytölgyesi Szent Erzsébet Katolikus Szeretetotthon gondozottjait 1 hetes nyaralásra viszik az ország különböző, szép tájaira (Nagyoroszi, Esztergom, Piliscsaba, Albertirsa, Terény, Bernecebaráti volt idáig a nyaralás helyszíne). 2007-ben Alapítványunk az SZJA 1%-át részben egy erdélyi kis színmagyar faluban (Komolló) szervezett segítő építőtábor megszervezésére, részben továbbra is halmozottan sérültek nyaraltatására fordította, a Kerek Világ Alapítvánnyal közös szervezésben. A Bokor Közösséggel közösen évente ifjúsági zsinatot rendezünk (kb. 100 fiatal, 15 évestől felfelé), ahol korunk kihívásaira keressük a választ.
Egészségmegőrzés - Melius Akciónapok
2006. augusztus 10-13 között Pécsett rendeztük meg a Melius Akciónapokat, 450 résztvevővel. A rendezvényt az Ökotárs Alapítvány és egyéni adományozók támogatták. Az akciónapok fő témái voltak: környezetvédelem, ökotudatos életmód, párválasztás - család, roma kisebbség helyzete, a hit szerepe a lelki egészség megőrzésében, a harmadik világ gondjai iránt érzett felelősségünk. A résztvevők minden korosztályt képviseltek, lehetőséget biztosítottunk a saját gondolatok kifejtésére is. A gyermekek számára állandó sportolási lehetőséget, kézműves foglalkozásokat, bábszínházat, filmvetítést, kirándulást szerveztünk.
Melius Alapítvány - Zselic
Alapítványunk 2004-től a Zselicben, Visnye-Öreghegyen bérbe vett egy rossz állapotban lévő tradicionális vályogházat, 0,35 ha nagyságú területettel együtt. A bérleményt az Alapítvány külső működési helyének tekintjük. Részben társadalmi munkában (Melius Baráti Kör tagjai), részben saját forrásból fedezve a költségeket, a területet megtisztítottuk a felesleges cserjéktől, rendszeresen kaszáltuk és előkészítettük gyümölcsfa programunk számára. A ház tetőszerkezetét, külső vakolatát felújítottuk, ajtót, ablakokat cseréltünk, belülről a falak durva hibáit hagyományos vályog tapasztással hoztuk helyre. Kialakítottunk egy fedett teraszt és egy vizgyűjtő ciszternát, részben az állandó karbantartáshoz, részben a gyümölcsfa ültetéshez szükséges víz biztosítására. A tapasztás után bevezettük a házba a villanyt, a padlástéren kb. 10 ember számára éjszakai alvási lehetőséget alakítottunk ki. Végül a belső teret bevakoltuk és az aljzatot téglával raktuk ki. A bérelt területen egy elhagyott pince is található, melyet megtisztítottunk, újra boltoztunk és hagyományos stílusú ajtóval láttunk el. A felújítási munkákról fotó dokumentációt készítettünk.
Visnyeszéplak és környéke emberi és természeti értékeinek feltárását Alapítványunk 15 éve végzi. Kezdeményeztük a térség védetté nyilvánítását az akkori Dél-Dunántúli Természetvédelmi felügyelőségnél. Sajnos, a társadalmi változások a védettségi kérelem visszavonására kényszerítettek minket. Ettől függetlenül, minden erőnkkel igyekszünk megőrizni a táj eredeti arculatát, népszerűsíteni az organikus gazdálkodást és a bérelt területen létrehozott gyümölcsös- és faiskola segítségével megmenteni a helyben még fellelhető gyümölcs - tájfajtákat. A terület elsősorban alma és körte fajtákban gazdag. Fajtamegőrzési munkánkban együttműködünk a Visnyeszéplaki Faluvédő Egyesülettel.
A Visnye-Öreghegyen lévő bérelt ingatlan Alapítványunk külső működési helye. A felújítási munkák során a Melius Baráti Kör tagjai megismerkedhettek a hagyományos vályogozási - tapasztási módszerekkel, kézi kaszálással, földmunkákkal, tégla aljzat készítésével. A meglévő kicsiny faiskolában gyakoroltuk a különböző oltási módokat, oltóvesszőket gyűjtöttünk és a helyi tájfajtákból (főleg körte) helyben oltást végeztünk.
Melius Alapítvány - Kiadványok
2004. őszén "Visnyeszéplak - házak és tájak 2005" címmel A3 nagyságú falinaptárt adtunk ki 500 példányban. A naptárban Visnyeszéplak és környéke épített és természeti értékeit igyekeztünk bemutatni. 2005. őszén 7 féle Melius - képeslapot adtunk ki, elsősorban Alapítványunk népszerűsítése céljából. 2005-ben jelent meg Dr.Szabó László Gy. átfogó munkája "Gyógynövény - ismereti tájékoztató" címmel, elsősorban szakemberek számára (Schmidt und Co. és Melius Alapítvány kiadása). A kiadvány az összes fontos hazai gyógynövény kémiai összetételét, hatásait és alkalmazási területeit ismerteti, ezen kívül a könyvben a legfontosabb külföldi gyógynövényekről is olvashatunk.