Gyümölcsfa program

 

Alapítványunk 1992. óta foglalkozik Visnyeszéplak térségében részben az elvadultan, nem művelt területeken, részben a házaknál, művelt területeken található gyümölcsfák feltérképezésével, azonosításával és az értékes tulajdonságokkal rendelkező helyi fajták szaporításával. Ehhez a munkához pályázati úton támogatást nyertünk el az Autonómia Alapítványtól. Későbbi pályázatainkban a terület természeti értékeinek feltárásához a Nemzeti Civil Alapprogram nyújtott segítséget. Tevékenységünk során együttműködünk a helyi Visnyeszéplaki Faluvédő Egyesülettel is.

A munka során a 90-es években gyümölcsfa regisztert állítottunk össze, melyben 178 gyümölcsfát katalogizáltunk. A terület elsősorban alma és körte fajtákban gazdag, de találunk szép számban cseresznyét, sárgabarackot, meggyet. A szilva is nagy mennyisében fordul elő, de jó részük spontán kelt magonc. A talaj megfelelő a szelídgesztenye optimális növekedéséhez, de sajnos a gesztenyefák itt is pusztulóban vannak. Egy tavaszi bozóttűz alkalmával végleg elpusztult a helyiek által 500 évesnek mondott gesztenyefa, melynek az odvába több ember is belefért. Számtalan diófa, eperfa is található itt, az egyik eperfa legalább 100 éves és a törzsátmérője meghaladja az 1 métert. Őszibarackból magról kelt fákat találtunk ("szőlőbarack", lila színű barack).

A katalógusban szerepel 18 cseresznyefa (nagyon koraitól a késői ropogósig), 57 körtefa (Árpával érőtől a késői fajtákig), 54 almafa (a legkoraibb fajtáktól a késő őszi fajtákig), 22 kajszifa (nagyon koraitól a késői fajtákig), néhány szelídgesztenyefa, birsalma, lasponya, szilva, meggy.

Az alábbi jellegzetes helyi elnevezések már ismert fajtákat, még nem azonosított fajtákat és helyi tájfajtákat takarnak.

Alma Helyi elnevezés Valószínűsíthető fajta
  Savanykás nyári Asztraháni csíkos
  Nyári édes piros Vajalma?
  Rétesalma ?
  Cirmos alma ?
  Őszi savanykás Bellefleur?
  Korai pamuk ?
  Pogácsa ? Banya körte
  Citromalma ?
Körte Császárkörte Doyenné blanc?
  Pirosbelű lila körte ?
  Banya körte ?
  Vajkörte Diel vajkörte?
  Nyurga körte Arabitka?
  Óriás körte Óriás Kálmán?
  Papkörte Papkörte
  Citrom körte Citrom körte?
  Héber körte Héber körte?
  Pirosbelű körte ? Pirosbelű lila körte Óriás körte
Cseresznye Korai Korai festő?
  Márki Márki legkorábbi
  Ropogós Pongorádi?
Kajszi Korai apró Korai piros?
  Nagyszemű kajszi Pécsi óriás?
     
     
      Pirosbelű körte

Néhány fáról terméseket gyűjtöttünk és mélyfagyasztva tároltuk őket, a gyümölcsök azonosításában Dr.Surányi Dezső nyújtott segítséget.

Sajnos, időközben néhány öreg, kivadult fa elpusztult, melyekről oltóvesszőt szedni nem sikerült. A fajták megmentése érdekében helyben kis faiskolát hoztunk létre, illetve az Alapítvány székhelyén is végezzük az oltási munkákat. Igyekszünk megőrizni a táj eredeti arculatát, a kiültetett oltványok közé haszonfákat is telepítünk (tölgy, fehéreperfa, stb). Az utóbbi évtizedekben pusztulásnak indult szelídgesztenyék szervesen hozzátartoznak a tájképhez, ezért a jövőben megpróbálunk rezisztens hibrid gesztenyéket is korlátozott számban telepíteni.

 

vissza